Skur

Varenummer: 004.841

Skur

Skure og værkstedshuse er en vigtig grundfunktion på enhver legeplads.

Praktiske og lettilgængelige opbevaringshuse betyder desuden gode arbejdsbetingelser for personalets.

Depotskure bygges i individuelle løsninger som kvadratiske med pyramidetag eller som rektangulære.

Skure bygges med med forskellig vægbeklædning:
– Feks. kalmerbeklædning i lærk el. robinie , klinkbeklædning i sibirisk lærk, Superwood, eller vedligeholdelsesfri “HardiePlank “

  • Dimensioner
    Bygges som standard 400 cm x 600 cm. eller 400 cm x 800 cm.


Opbevaring der holder legepladsen i gang

Et skur fra Aktiv Ude er ikke selve legen, men det er forudsætningen for, at legen kan udfolde sig dag efter dag. Når sandlegetøj, cykler, bolde, redskaber og udeudstyr har et fast sted, bliver det nemt at hente frem og rydde væk igen. Det giver et mere overskueligt udeareal og frigør tid hos personalet, så de kan bruge kræfterne på børnene frem for på at lede efter materialer. Som opbevaringshus understøtter skuret indirekte både motorisk udfoldelse og fantasileg, fordi det aktive legetøj altid er lettilgængeligt.

Bygges til netop jeres areal

Skuret leveres som en individuel løsning, så det kan tilpasses pladsen og behovet. Det kan bygges kvadratisk med pyramidetag eller rektangulært, og som standard opføres det i målene 400 x 600 cm eller 400 x 800 cm. Vægbeklædningen vælges efter ønske, for eksempel kalmarbeklædning i lærk eller robinie, klinkbeklædning i sibirisk lærk, Superwood eller den vedligeholdelsesfri HardiePlank. Dermed kan udtrykket og vedligeholdelsesniveauet matche det, der passer jer bedst.

  • Depot til sandlegetøj, redskaber og udeudstyr på legepladsen
  • Praktisk værkstedshus med gode arbejdsbetingelser for personalet
  • Kvadratisk med pyramidetag eller rektangulær udførelse
  • Flere typer vægbeklædning, inklusive et vedligeholdelsesfrit valg

Et depotskur passer godt til daginstitutioner, skoler, SFO’er og boligforeninger, hvor mange børn deler det samme udeareal og der er brug for ordnet opbevaring tæt på selve legezonen. Placér det i kanten af legepladsen eller ved aktivitetsområdet, så vej til og fra opbevaring bliver kort. Vil I have et skur skræddersyet til jeres legeplads, så kontakt Aktiv Ude, og lad os tegne en løsning der passer til jeres rammer.

Relaterede produkter

Se hele kategorien: Multihuse og bålhuse.

Kontakt Aktiv ude

Hør mere om produkterne, og hvad vi kan tilbyde på tlf.: +45 2135 0799 eller info@aktivude.dk

Sociale medier

Du er meget velkommen til at følge os på de sociale medier og følge med når der sker nyheder.