Insekthotel

Insekthotel

Opført insekthotel i robinie, lærk og eg med en voksen person stående ved siden af, der viser konstruktionens højde på 350 cm
Personen ved siden af viser størrelsesforholdet. Konstruktionen er 350 cm høj over terræn.

Et insekthotel i robinie, lærk og eg, udviklet til at fremme biodiversiteten ved at skabe levesteder for nyttige insekter. Det fungerer samtidig som et formidlings- og læringselement.

Insekthotellet egner sig til parker, skoler, daginstitutioner, plejecentre og andre grønne områder. De første rejses i Viborg Kommune som et fælles læringsprojekt, men alle med et grønt areal kan bestille: skriv til os med lidt om stedet.

  • Dimensioner
    Højde over terræn: 350 cm
    Højde ved tagets lave kant: 307 cm
    Bredde x dybde: 140 cm x 125 cm
    Tagets størrelse: 185 cm x 176 cm
    Nedgravning: 80 cm
    Stolpetykkelse: 14 til 16 cm
    Materiale: Robinie, lærk og eg
    Fundament: Robiniestolper støbt i beton

Et eksperiment og et fælles læringsprojekt

Insekthotellet bliver til i et samarbejde mellem Aktiv Ude og FGU Viborg, med Viborg Kommune, lokale virksomheder og Jubilæumsfonden for Grundfos. Projektet er et eksperiment og en fælles læringsproces for elever, undervisere og de øvrige involverede. De unge er med fra idé og indsamling af naturmaterialer til fremstilling og opsætning, og erfaringerne bygges ind i de næste hoteller. De første er planlagt på fire lokaliteter i Bjerringbro-området, med en ambition om mindst ti i Viborg Kommune.

Fyld, levetid og placering

Kamrene fyldes med stammestykker, borede træskiver og hulmursten. Der kan løbende lægges mere i, og indholdet udvikler sig med årene. Konstruktionen har en forventet levetid på 3 til 5 år, og materialerne kan genbruges bagefter. Insekthotellet er bygget til at blive set på og studeret, ikke til at klatre i, og det skal derfor ikke placeres som et legeredskab med faldunderlag omkring.

3D-visualisering af insekthotellet i robinie, lærk og eg med udhængt tag og seks kamre

Sådan er konstruktionen tegnet

Fire robiniestolper, et tag med udhæng og seks kamre med hylder imellem. Fyldet på tegningen er et eksempel; i praksis fyldes kamrene med det, der kan samles lokalt.

Måltegninger

Måltegning af insekthotellet set forfra med tagbredde 185 cm, højde 350 cm over terræn, stolpeafstand 125 cm og nedgravning 80 cm
Set forfra
Måltegning af insekthotellet set fra siden med tagdybde 176 cm, højde 307 cm ved tagets lave kant og stolpeafstand 110 cm
Set fra siden

Tegningernes 125 og 110 cm er målt fra stolpemidte til stolpemidte. Udvendigt måler konstruktionen 140 cm x 125 cm, og taget måler 185 cm x 176 cm.

Relaterede produkter

Se hele kategorien: Udendørs faciliteter.

Kontakt Aktiv ude

Ring eller skriv, så vender vi tilbage med et uforpligtende bud på jeres projekt.

21 35 07 99 info@aktivude.dk

Sociale medier

Følg med når vi bygger, og se nye projekter undervejs.

Følg os på Facebook